Poskytovatel pracovnělékařských služeb Vám zajistí zdravotní péči, kterou ve spolupráci se zaměstnavatelem zajišťují zdravotnická zařízení.
Zajištění péče o zdraví zaměstnanců při práci je povinností zaměstnavatelů, dříve známou jako závodní preventivní péče. Pracovnělékařské služby obsažené v současné právní úpravě kontinuálně na služby tzv. závodních lékařů navazují. Podle aktuálních právních předpisů musí mít zaměstnavatel uzavřenu smlouvu se zdravotnickým zařízením o poskytování pracovnělékařských služeb.
Cílem této pracovnělékařské péče je prevence poškození zdraví pracovníků vlivem práce, zlepšení jejich zdravotního stavu, zlepšování, případně udržení zdravotní způsobilosti k práci a dlouhodobé udržení pracovní schopnosti.
Oblast pracovnělékařských služeb definuje zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, § 53 a vyhláška č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče, v platném znění
Pracovnělékařské služby jsou zdravotní služby preventivní a zahrnují tři součásti:
Tyto tři součásti pracovnělékařských služeb musí být vždy zajištěny.
Všem našim klientům, kteří využívají komplexních služeb, každý rok vystavíme certifikát potvrzující zajištění pracovnělékařských služeb naší společností. Tento certifikát je platný po dobu platnosti smlouvy mezi oběma stranami.
Dohled na pracovišti a nad výkonem práce je zajištěn
za účelem zjišťování a hodnocení rizikových faktorů a v souladu s požadavkem §
2 vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích
posudkové péče, v platném znění.
Legislativa umožňuje pracovnělékařské služby
zajišťovat více dodavateli. Pokud Váš současný poskytovatel zajišťuje
pouze lékařské prohlídky, můžete pro dohled pracoviště využít našich služeb.
Podstatou dohledu na pracovišti je přímo na
místě zjistit a zhodnotit rizikové faktory pracoviště. Sledovanými
faktory jsou například: prach, hluk, vibrace, mikroklimatické podmínky, míra
fyzické zátěže a další. Provádíme orientační měření intenzity osvětlení,
teploty a vlhkosti vzduchu.
Výstupem z dohledu pracoviště je písemný záznam o
provedeném dohledu, jehož součástí
jsou návrhy na odstranění zjištěných závad. Tato doporučení jsou pro
zaměstnavatele významná v rámci ochrany a podpory zdraví svých zaměstnanců.
Záznam je důležitý jak pro zaměstnavatele
(pracovnělékařská služba daná legislativou, jejíž plnění kontroluje hygienická
stanice), tak pro lékaře, který posuzuje zdravotní způsobilost zaměstnanců k
práci.
Lhůty provádění dohledu pracoviště jsou dány
legislativou, a to ve vazbě na kategorizaci prací a profesní rizika.
Dohled na pracovišti je vykonáván
odbornými pracovníky a záznam je schvalován lékařem.
V případě potřeby a na základě Vaší žádosti vypracujeme kategorizaci prací.
Jedná se o souhrnné hodnocení úrovně zátěže faktory rozhodujícími ze zdravotního hlediska o kvalitě pracovních podmínek. Kategorizaci prací řeší zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, v platném znění. Na základě tohoto zákona musí zaměstnavatel rozdělit práci do čtyř kategorií podle míry výskytu rizikových faktorů, které by mohly ovlivnit zdraví zaměstnanců na pracovišti. Zařazení prací do kategorií se provádí na základě prováděcího právního předpisu (vyhláška ministerstva zdravotnictví č. 432/2003 Sb.).
Kategorie jsou definovány v § 3 vyhlášky č. 432/2003 Sb.
V případě, že jde o práci, při níž se vyskytuje několik faktorů, se stanovuje výsledná kategorie. Výsledná kategorie je rovna kategorii nejvýše hodnoceného faktoru.
Zaměstnavatel zajistí měření a zhodnocení úrovně jednotlivých faktorů pracovního prostředí akreditovanou laboratoří. Práce zařazeny do kategorie první se nikam neoznamují. Pokud jsou práce zařazeny do kategorie 2, oznámí zaměstnavatel tuto skutečnost Krajské hygienické stanici. O zařazení prací do 3 nebo 4 kategorie rozhoduje Krajská hygienická stanice a vydává Rozhodnutí.
Často se ze stran zaměstnavatelů setkáváme S NEPOCHOPENÍM DŮLEŽITOSTI VÝPISU ZE ZD (administrativní a finanční zátěž). Je potřeba, aby si zaměstnavatelé uvědomili, že z výpisu ze ZD se posuzující lékař často dozví informace, které může uchazeč/zaměstnanec při prohlídce zatajit. Nedojde pak k zařazení nezpůsobilých pracovníků na pozice, na kterých by mohlo dojít ke zhoršení jejich zdravotního stavu, případnému vzniku pracovního úrazu nebo rozvoji nemoci z povolání.